Blog single image

روش های بسیار موثر برای پیشگیری از بیماری های غیرواگیر مانند سرطان و بیماریهای قلبی عروقی

از آنجا که بیماری های جدی و مزمن این روزها خیلی متداول شده اند خیلی افراد در ترس ابتلا به آنها زندگی می کنند. اما به جای اینکه نگران این باشید که چه اتفاقی ممکن است بیفتد، چرا برای پیشگیری از آنها اقدام نمی کنید؟ زندگی هیچ تضمینی ندارد اما رفتارهای هوشمندانه مطمئناً نتیجه بخش خواهد بود. اینجا بهترین راه ها برای جلوگیری از بیماری و شروع راهی تازه برای داشتن یک زندگی سالم و طولانی را برایتان معرفی می کنیم. برای گرفتن بهترین نتیجه، هر روز این 10 روش را تمرین کنید.

  1. رژیم غذایی با کالری محدود و سرشار از موادمغذی (مدیریت غذا) داشته باشید. کسانی که کالری های مصرفی خود را کنترل می کنند و یک رژیم غذایی متعادل را دنبال می کنند، دیرتر پیر شده و سیستم ایمنی بدن بالاتری دارند. اما مصرف موادغذایی درست، مثل میوه ها و سبزیجات، بذر کتان و سایر مواد غذایی از گروه های مختلف  هم اهمیت زیادی دارد.
  2. روزانه حداقل 30 دقیقه ورزش هوازی(مدیریت فعالیت بدنی) داشته باشید.برای داشتن عمر طولانی توصیه می شود که حداقل 30 دقیقه در روز ورزش هوازی مثل پیاده روی یا شنا یا کوهنوردی و.... داشته باشید. اما این چطور به طولانی شدن عمرتان کمک می کند؟ ورزش هوازی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، قلبتان را قوی می کند و رگ ها و شریان های شما را صاف می کند که همه آنها به پیشگیری از بیماری کمک می کند. و بدن شما باید به زمان ورزش کردن عادت کند پس ورزش را در یک زمان ثابت انجام دهید.
  3. یاد بگیرید استرستان را با مدیریت خواب کنترل کنید. استرس نه تنها می تواند موجب حملات قلبی، سرطان و سایر بیماری های جدی دیگر شود، در بیماری های روانی مثل افسردگی یا اختلالات اضطراب هم نقش دارد. یاد گرفتن کنترل استرس مثلاً از طریق مدیتیشن و درمان می تواند از بروز بیماری ها جلوگیری کند. بهترین تمرین قبل از خوابیدن نفس عمیق کشیدن به مدت 5 ثانیه و سپس حبس کردن آن در ریه ها به مدت 5 ثانیه و خارج کردن آن از ریه ها به مدت 5 ثانیه است.  اینکار را هرچه بیشتر می توانید انجام دهید به آرامش شما کمک خواهد کرد.
  4. سیگار نکشید. سیگار و سایر دخانیات با بروز بسیاری از انواع سرطان ها مثل سرطان ریه، مثانه، دهان و لوزالمعده در ارتباط است. علاوه بر این، می تواند منجر به بیماری های قلبی، آمفیزم، آسم و بسیاری بیماری های جدی دیگر هم شود. ترک این عادت یا بهتر از آن شروع نکردن آن اقدامی بسیار عالی برای جلوگیری از بیماری هاست.
  5.  برای حفظ سلامت و آب بدن روزانه آب ساده بنوشید. آب با دفع سموم از بدن و نقل و انتقال مواد مغذی به سلول­های بدن به جلوگیری از بیماری ها کمک میکند. اما چه میزان آب باید در روز مصرف کنید؟ قانون عمومی این است که روزی حداقل 8 لیوان آب بنوشید.
  6.  ویتامین مصرف کنید. تحقیقات و مطالعات بسیاری اهمیت ویتامین D را چه به صورت مکمل غذایی و چه از طریق نور خورشید، در جلوگیری از بیماری ها تایید کرده اند. اما تغذیه صحیح هنوز هم بهترین راه برای اطمینان یافتن از مصرف ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن است.
  7. بخندید. اینکه خنده بر هر درد بی درمان دواست فقط یک ضرب المثل نیست. محققان دانشگاه مریلند دریافته اند که خندیدن می تواند از لخته شدن خون در بدن و همچنین التهاب جلوگیری کند و سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می کند. افراد شاد همیشه عمر طولانی تری دارند.
  8. از نوشیدن الکل خودداری کنید. ازدست دادن حافظه، تغییر شخصیت، اختلال در سیستم عصبی، مشکلات پوسـتـــی، اسهال، سوء تـغـذیـه، مشـکـلات مـالی و خـانـوادگـی، رفتـار خـشونت آمـیـز، اضـطـراب و افسردگی شدید، آسیب به مخاط بینی، آسیب دائمی به کبد و مغز، سرطان سیـنه، حنجره، لب و مری، سقط جنین، ناباروری، بی میلی جنسی، زخم معده، فشـار خــون بالا و سکته قلبی، کم خونی، تورم کبد، اختلال در سیستم ایمنی بدن و خودکشی برخی از اثرات مصرف الکل می باشند.
  9. یک سرگرمی مورد علاقه برای خود پیدا کنید. محققان اعلام کرده اند که افرادی که در فعالیت های مورد علاقه خود شرکت می کنند کمتر در معرض ابتلا به بیماری هایی مثل زوال عقل می شوند و عمر طولانی تری دارند. کارهای داوطلبانه، کلاس های متفرقه و سرگرمی های مختلف همه فعالیت های بسیار خوبی برای جلوگیری از بیماری ها هستند.
  10.  دعا کنید. افرادی که در فعالیت های مذهبی شرکت می کنند عمری طولانی تر و عاری از بیماری دارند. شاید به این دلیل باشد که این افراد به خاطر باورهای مذهبی شان از انجام کارهای خطرناک مثل سیگار کشیدن خودداری می کنند و کمتر دچار افسردگی و اضطراب می شوند که یکی از دلایل اصلی ابتلا به بیماری ها است. گذراندن زمان با نماز و دعا فواید سلامتی زیادی دارد.

هیچکس دوست ندارد با ترس از ابتلا به بیماری های سخت زندگی کند. با تمرین کردن راهکارهایی که در این مقاله معرفی شد، می توانید از ابتلا به بیماری های جدی پیش گیری کنید و زندگی طولانی تر و لذت بخش تر را تجربه کنید

دکتر سید حسین حسینی قابوس- بنیانگذار فیت اسمارت