Blog single image

غذای سالم چه نوع غذایی است؟‬

تغذیه، عاملی اساسی در سلامت جسم و روان انسان هاست و از این رو شایسته است که مورد توجه بیشتری قرار گیرد.رعایت نکات زیر میتواند ما را در داشتن تغذیهای سالم تر کمک کند.برای بهرهمندی از تغذیهای صحیح، باید همه روزه از تمامی گروههای غذایی (شامل نان و غلات، گوشتها، لبنیات، میوهها، سبزیها و گروه قندها و چربیها) به تعادل و تناسب استفاده نمود.

نان مصرفی باید از آرد سبوس دار تهیه شده باشد و فرایند تخمیر که سبب بهبود کیفیت تغذیهای آرد میشود نیز در آن رخ داده باشد. در میان نانهای سنتی ما، سنگک واجد این ویژگیها هستند.

حبوبات نقش مهمی در تامین بسیاری از نیازهای تغذیهای انسان، از جمله پروتئین، فیبرهای غذایی و بسیاری از املاح مورد نیاز بدن ازجمله آهن و روي دارند و مصرف مرتب آنها همواره توصیه میشود.

گوشت مصرفی باید کاملاً لخم و چربی گرفته باشد. مرغ نیز بهتر است بدون پوست طبخ و مصرف شود. ماهی ترجیحا تنوری و یا کبابی طبخ شود و حتی المقدور از مصرف پوست آن اجتناب شود. توصیه میشود که دستکم دو بار در هفته ماهی مصرف شود.

لبنیات مصرفی (عمدتاً شیر، ماست و پنير) باید کم چرب باشند. برای تامین نیاز به بسیاری از مواد مغذی، مصرف روزانه دو تا سه واحد (هر واحد شامل يك لیوان شیر یا ماست کم چرب و يا يك قوطي كبريت پنير) در بیشتر گروههای سنی ضروری است. هم چنين، كشك كه در اين گروه قرار دارد و در انواع غذاهاي سنتي مثل انواع آشها، كشك و بادمجان و.... استفاده ميشود، منبع غني از پروتئين و كلسيم است.

بهتر است میوهها و سبزیها به شکل تازه و خام مصرف شوند. در صورتی که این امکان وجود نداشته باشد، میتوان از میوهها و سبزیهای خشک شده یا پخته شده نیز استفاده نمود.كودكان و نوجوانان را به مصرف سبزيهاي تازه (سبزي خوردن) و سالاد همراه با غذا تشويق كنيد.

روغن مصرفی در طبخ غذا باید از نوع گیاهی مایع باشد. برای سرخ کردن مواد غذایی نیز باید صرفاً از روغنهای گیاهی مخصوص سرخ کردن استفاده نمود.

مغزها و دانهها (نظیر بادام، فندق، گردو، پسته و نظیر اینها) منابعی غنی از پروتئین، چربیهای ضروری و بسیاری از املاح و ویتامینها هستند و مصرف مرتب آنها (از نوع كم نمك) و به مقدار کم میتواند نقش موثری در سلامت انسان داشته باشد.

 بهتر است غذاها به شکل آب پز یا بخار پز و یا کبابی طبخ و مصرف شوند. غذاهای سرخ شده برای سلامت انسان مضرند و در صورت نیاز باید غذاها را با مقدار کمی روغن مخصوص سرخ کردنی تفت داد.

بهتر است غذای روزانه در حجم کم و دفعات زیاد صرف شود.

توصیه میشود ساعات صرف غذای روزانه حتی المقدور ثابت و بدون تغییر باشند.

مصرف نمک باید بسیار محدود گردد. بهتر است سر سفره از نمک استفاده نشود و هنگام طبخ نیز صرفاً مقدار اندکی نمک (نمك يددار تصفيه شده) مورد استفاده قرار گیرد.

بهتر است مصرف قند و شکر و غذاهای حاوی آنها در برنامه غذایی بسيار محدود گردد.

توصیه میشود مصـرف انـواع کمپوت، کنسرو، نوشابه و آبمیوه صنعتی، سسهای آمـاده، کیـک، بیسکوییت، شیرینی ا به حداقل رسانده و به جاي غذاهایی که در کارخانجات صنایع غذایی تهیه میشوند و حاوی مقادیر زیادی نمک، شکر یا روغن، و بعضاً نگهدارندههای شیمیایی هستند، از غذاهای خانگي و طبیعی استفاده شود.

حتی المقدور غذاها را به شکل تازه مصرف کنید و از مصرف غذاهای فریزری، به ویژه آنهایی که به مدت طولانی در فریزر نگهداری میشوند، اجتناب نمایید.

 سبزيها را بيشتر از يك ماه در فريزر نگه نداريد چون بيشتر ويتامينهاي آن از دست ميرود.

هنگام پخت سبزیها توجه داشته باشید که آنها را نباید خیلی ریز کرد و به مدت طولانی در حرارت پخت قرار داد. به جای سرخ کردن سبزی آن را تفت بدهید.

اگر از غذاهايي كه بيرون از منزل تهيه ميشوند مايليد استفاده كنيد، از مكانهايي اين غذاها را تهيه كنيد كه مطمئن هستيد روغن مصرفي از نوع روغن جامد نيست و غذاها كم نمك و كم چرب و به روش بهداشتي تهيه شده است.

سرخ كرن ماهي كه موجب جذب مقدار زيادي روغن به آن ميشود، تنها راه مصرف آن نيست. ميتوانيد ماهي را همراه با سبزيجات و چاشنيهايي مانند رب نارنج، آلو، زرشك، به صورت بخارپز و يا با آب كم طبخ كنيد.

دکتر سید حسین حسینی قابوس